סקירת המערכות המוקדמת של העובר היא חלק מכריע בטיפול טרום לידתי ומבוצעת על ידי גינקולוגית.

זה חיוני לעקוב אחר הצמיחה וההתפתחות של העובר ולזהות בעיות בריאותיות פוטנציאליות שאולי צריך לטפל בהן.

מומלץ לנשים הרות לעבור סקירת מערכות ראשונה של העובר בתחילת השליש השני של ההריון, בדרך כלל בין 14-16 שבועות. הסקירה מתבצעת על ידי גינקולוגית מומחית באולטראסאונד מיילדותי.

סקירת המערכות המוקדמת של העובר כוללת בדיקה של מבנה מערכות הגוף. רופאת הנשים עשויה לבצע גם אולטרסאונד טרנס-ווגינלי, המספק תמונה ברורה של העובר וסביבתו. זה מאפשר לגניקולוגית לקבוע ולבדוק אם יש חריגות או בעיות פוטנציאליות שיש לטפל בהן.

לרוב רופאת הנשים תדון גם בהיסטוריה הרפואית של האם ובכל גורמי הסיכון שעלולים להשפיע על ההריון.

חשוב להדגיש את חשיבות ביצוע סקירת המערכות המוקדמת של העובר באופן פרטי אצל רופאת הנשים. סקירת מערכות פרטית מוקדמת של העובר, המבוצעת במיומנות רבה מסייעת לתכנן את הטיפול והתמיכה הדרושים במהלך ההיריון ושכל הבעיות העובריות יתגלו ויטופלו בהקדם האפשרי.

לסיכום, סקירת המערכות המוקדמת של העובר היא חלק מכריע בטיפול טרום לידתי ומתבצעת על ידי גינקולוגית. היא כולל בדיקה ואולטרסאונד, וכן דיון בהיסטוריה הרפואית של האם ובכל גורמי הסיכון שעלולים להשפיע על ההריון. לא ניתן להפריז בחשיבות ביצוע סקירת המערכות הראשונה באופן פרטי אצל רופאת הנשים, שכן היא מסייעת להבטיח שהאם תקבל את הטיפול והתמיכה הנדרשים לאורך כל ההיריון.

קצת מידע על התהליך עצמו:

בדיקת מערכות העובר כוללת הערכה מקיפה של גדילת והתפתחות העובר, לרבות האיברים, הרקמות והמערכות המרכיבות את העובר. במהלך הבדיקה תעריך הגניקולוגית את בריאותן ותפקודן של המערכות הבאות:

מערכת לב וכלי דם: הלב וכלי הדם, הקריטיים לתפקוד תקין של העובר.

מערכת הנשימה: הריאות, המסייעות לעובר לנשום ולהחליף חמצן ופחמן דו חמצני.

מערכת העצבים: מבנה מוח העובר וחלקיו, החשובים לתפקוד תקין של העובר.

מערכת השלד: העצמות והמפרקים, המספקים לעובר תמיכה ותנועה.

מערכת העיכול: הקיבה, המעיים והכבד, החשובים לעיכול ולספיגה של חומרים מזינים.

מערכת השתן: הכליות, ושלפוחית ​​השתן, החשובים לפינוי חומרי פסולת.


הבדיקה אורכת בדרך כלל בין 30 דקות לשעה, תלוי במורכבות המקרה ובמספר המערכות המוערכות. חשוב להתכונן לבדיקה על ידי יידוע רופאת הנשים על כל מצב רפואי, כמו סוכרת או לחץ דם גבוה, שעלול להשפיע על ההריון. מומלץ להביא את תיקיית מעקב ההריון עם המסמכים שאספת עד כה.

כמו כן על האישה ההרה להקפיד לאכול ארוחה קלה לפני הבדיקה וללבוש ביגוד נוח המאפשר גישה נוחה לאזור הבטן.


בתום הבדיקה תקבל האישה ההרה דוח המסכם את תוצאות ההערכה, לרבות גיל ההריון של העובר, המשקל המשוער וכל ממצא חריג שזוהה בבדיקה ויש להמשיך בירור לגביו. כמו כן, תיתן רופאת הנשים המלצות לכל הבדיקות הנוספות או פגישות מעקב שעשויות להידרש.

ניתן לתאם סקירת מערכות מוקדמת באופן פרטי דרך דף יצירת קשר באתר