הריון

ד"ר לילך כהן, מומחית בגניקולוגיה וילוד, הריון בסיכון,סקירת מערכות שקיפות עורפית, סקירה מכוונת, אולטראסאונד גניקולוגי

הריון - איך זה קורה?

הריון מתרחש כאשר זרע מפרה ביצית ששוחררה מהשחלה, במהלך הביוץ. הביצית המופרית נודדת אל הרחם , שם מתרחשת ההשרשה. השרשה מוצלחת של ביצית מופרית מובילה להריון.

בממוצע, הריון מלא נמשך 40 שבועות מהיום הראשון של הוסת האחרונה.

ישנם גורמים רבים שיכולים להשפיע על מהלך ההריון. נשים המגיעות למעקב הריון בשלב מוקדם ונמצאות בטיפול טרום לידתי, נמצאות בסיכוי טוב יותר למהלך הריון תקין וללידת תינוק בריא.

במהלך ההריון מומלץ לשמור על בריאותך ולנקוט בצעדים והרגלים השומרים גם על בריאות העובר.

במידה והינך מעוניינת למנוע הריון, זכרי שיש צורות יעילות של אמצעי מניעה.

תסמיני ההריון - מה מרגישים?

ייתכן שתבחיני בכמה סימנים ותסמינים אפילו לפני שביצעת בדיקת הריון. תסמינים אחרים יופיעו שבועות לאחר מכן, במהלך ההריון. לא כל הנשים חוות את כל התסמינים באותה צורה ועוצמה.

איחור של הוסת

איחור של הוסת הוא התסמין המוקדם ביותר של ההריון. עם זאת, אי הופעה של הוסת לא תמיד משמעותו שאת בהריון, במיוחד אם המחזור שלך נוטה להיות לא סדיר. ישנם מצבים בריאותיים רבים מלבד הריון שיכולים לגרום לאיחור בוסת.

כאב ראש במהלך ההיריון

כאבי ראש יכולים להופיע בתחילת ההריון. הם בדרך כלל נגרמים על ידי שינויים הורמונליים ונפח דם מוגבר. מדובר בכאבי ראש קלים ולא מטרידים. צרי קשר עם רופאת הנשים שלך אם כאבי הראש לא עוברים או שהראש כואב במיוחד.


דימום במהלך ההריון


נשים מסוימות עלולות לחוות דימום קל בתחילת ההריון. דימום זה יכול לנבוע כתוצאה של ההשרשה. ההשרשה מתרחשת בדרך כלל שבוע עד שבועיים לאחר הפריה.

דימום מוקדם בהריון יכול לנבוע גם ממצבים אחרים, כגון שינויים הורמונלים המשפיעים על צוואר הרחם, שהופך להיות רגישה מאוד למגע עקב "אקטרופיון".

דימום יכול גם לפעמים לאותת על מצב משמעותי יותר, כגון הפלה, הריון חוץ רחמי , או שלית פתח.

בכל מצב של דימום נרתיקי בהריון מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

עלייה במשקל במהלך ההריון

במהלך ההריון, צפוייה עלייה במשקל הגוף. בחודשים הראשונים של ההריון, קצב העלייה צריך להיות מתון מאוד. עליה במשקל משמעותית יותר במחצית השנייה של ההריון.

המלצות משרד הבריאות לתזונה בריאה בהריון ועליה תקינה במשקל באתר משרד הבריאות באינטרנט.

יתר לחץ דם כתוצאה מהריון

לחץ דם הריוני או יתר לחץ דם בהריון, יכול להתפתח במהלך ההריון.

גורמי הסיכון למצב זה כוללים:

עודף משקל או השמנת יתר

היסטוריה אישית או משפחתית של יתר לחץ דם כתוצאה מהריון או רעלת הריון

גיל צעיר מאוד או מבוגר מאוד

הריון ראשון

פער של 10 שנים מההריון האחרון

מצבי חולי שונים כגון מחלת כליות, לופוס ועוד

צרבת בהריון

ההורמונים המוגברים בהריון, כדוגמת פרוגסטרון, יכולים לפעמים להרפות את השסתום בין הקיבה והוושט. כאשר חומצת הקיבה עולה לכיוון הוושט זה יכול לגרום צרבת.

עצירות

שינויים הורמונליים במהלך ההריון המוקדם יכול להאט את מערכת העיכול שלך. כתוצאה מכך, את עלול לחוות עצירות.

התכווצויות

כאשר השרירים ברחם שלך מתחילים להימתח להתרחב, את עלולה להרגיש תחושת משיכה הדומה לכאבי מחזור. אם מופיעה הכתמה דמית או דימום יחד עם ההתכווצויות שלך, זה יכול לאותת על הפלה או הריון חוץ רחמי (אם טרם נבדקת על ידי הגינקולוג שלך ומיקום ההריון לא ידוע).

כאבי גב

הורמונים ומתח על השרירים הם הגורמים הגדולים ביותר של כאבי גב בתחילת ההריון. מאוחר יותר, המשקל המוגבר שלך ומרכז הכובד המשתנה עשויים להוסיף לכאב הגב שלך. כאב גב היא תלונה שכיחה מאוד בקרב נשים בהריון.

אנמיה

נשים בהריון נמצאות בסיכון מוגבר לאנמיה, אשר גורם לתסמינים כגון סחרחורת וחולשה.

אנמיה יכולה להגביר את הסיכון לסיבוכי הריון שונים לרבות לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך. ניתן לטפל על ידי תוספת ברזל דרך הפה (כדורים/ אבקה/ נוזל) או דרך הוריד.

שינויים בשד

שינויים בשד הם אחד הסימנים הבולטים הראשונים של ההריון.סביב האיחור בוסת, השדיים עשויים להתחיל להרגיש רכים, נפוחים, רגישים ובדרך כלל גם כבדים או מלאים. הפטמות שלך עשויות גם להיות גדולות ורגישות יותר, והעטרה עלולה להתכהות.

אקנה

בגלל רמה מוגברת של אנדרוגנים , נשים רבות חוות אקנה בתחילת ההריון. הורמונים אלה יכולים להפוך את העור שלך שמנוני יותר, אשר יכול לסתום נקבוביות. אקנה בהריון הוא בדרך כלל זמני ונעלם לאחר שהתינוק נולד.

בחילות בוקר והקאות

"בחילות בוקר" והקאות הן סימפטום נפוץ המופיע בדרך כלל בארבעת החודשים הראשונים להריון. בחילות בוקר הן לעתים קרובות הסימן הראשון לכך שאת בהריון. הורמון ההריון המוגבר במהלך ההריון המוקדם הם הגורם העיקרי לכך. לבחילות בוקר והקאות יש טיפולים שונים, החל משינויי הרגלים ועד טיפול תרופתי לפי הצורך או קבוע.

מתח והריון

בעוד הריון הוא בדרך כלל זמן מאושר, זה יכול להיות גם גורם למתח. תינוק חדש משמעותו גם שינויים גדולים בגוף שלך, במערכות היחסים האישיות שלך, ואפילו במצבך הכלכלי. אל תהססי לבקש עזרה מרופא הנשים שלך אם את מתחילה להרגיש מתוחה.

הריון שבוע אחר שבוע

שבועות ההריון מקובצים לשלושה שלבים, כל אחד עם אבני דרך רפואיות עבורך והתינוק.

השליש הראשון

העובר גדל במהירות במהלך השליש הראשון (שבועות 1 עד 12). העובר מתחיל לפתח את המוח, חוט השדרה והאיברים שלו. גם לב התינוק יתחיל לפעום.

במהלך השליש הראשון, ההסתברות להפלה גבוהה יחסית. הריונות רבים יכולים להסתיים בהפלה בשלבים שונים. מרבית ההפלות מתרחשות בשליש הראשון של ההריון. פני לטיפול אם את נתקלת בסימפטומים של הפלה (כאב בטן תחתונה, דימום).

השליש השני

במהלך השליש השני של ההריון (שבועות 13 עד 27),תבצעי את סקירת המערכות. בדיקה זו בודקת את המבנה של איברי גוף העובר. תוצאות הבדיקה יכולות גם לחשוף את המין של התינוק שלך, אם את רוצה לגלות לפני שהתינוק נולד.

את בטח תתחילי להרגיש את התינוק שלך זז, בועט, ומתאגרף בתוך הרחם שלך.

לאחר 24 שבועות , תינוק ברחם נחשב "בר חיות". הדבר אומר שהוא יכול לשרוד מחוץ לרחם שלך. לפגים שנולדו בשלב מוקדם זה, לעתים קרובות יש בעיות רפואיות חמורות. לתינוק שלך יש סיכוי הרבה יותר טוב להיוולד בריא ככל שתוכל לשאת את ההריון עד סיומו.

השליש השלישי

במהלך השליש השלישי (שבועות 28 עד 40), העלייה במשקל שלך תאיץ, ואת עלולה להרגיש עייף יותר.

התינוק שלך יכול עכשיו לחוש אור, כמו גם לפתוח ולעצום את עיניהם. העצמות שלהם מתחילות לעבור תהליך של התגרמות.

ככל שהלידה מתקרבת, ייתכן שתרגישי אי נוחות באגן, ורגליכן עלולות להתנפח. צירים שלא מובילים ללידה, המכונה צירי ברקסטון-היקס, עלולים להתחיל להתרחש בשבועות שלפני הלידה.

השורה התחתונה

כל הריון הוא שונה, אבל התפתחויות ככל הנראה יתרחשו במסגרת זמן כללית זו.

בדיקות הריון

בדיקות הריון ביתיות מדויקות מאוד לאחר האיחור בוסת. במידה והבדיקה חיובית, את צריכה לקבוע פגישה עם הרופא נשים שלך בהקדם.

הריון מאובחן על ידי מדידת רמות הורמון הhCG, המכונה גם הורמון ההריון. hCG מופיע בדם האישה לאחר ההשרשה. עם זאת, ייתכן שהוא לא יזהה עד לאחר האיחור בוסת.

לאחר האיחור בוסת, רמות hCG מתחילות לעלות במהירות. hCG מזוהה בבדיקת שתן (כדוגמת ביקורת הריון ביתית) או בדיקת דם.

ככל שתנסי לוודא שאת בהריון מהר יותר, כך ייטב. אבחון מוקדם יאפשר לך לנהל מעקב הריון טוב יותר עבורך ועבור תינוקך.

הריון ודלקות בדרכי השתן (UTIs)

זיהומים בדרכי השתן (UTIs) הם אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר שנשים חוות במהלך ההריון. חיידקים יכולים להיכנס לתוך השופכה של האישה ההרה, לעלות בדרכי השתן ולהגיע אפילו עד הכליות. השינויים ההורמונלים והאנטומים בגוף האישה ההרה, כדוגמת העובר המפעיל לחץ נוסף על שלפוחית השתן, או דרכי השתן המורחבים, מובילים לכך שנוצרים תנאים טובים להתפתחות זיהומים אלה.

סימפטומים של UTI כוללים בדרך כלל כאב, צריבה, תכיפות או דחיפות במתן שתן. ייתכן גם שתחוו: שתן שאינו צלול, כאב בבטן התחתונה, כאב במותן, חום.

פני לבדיקה רפואית אם את חווה תסמינים של UTI. זיהומים במהלך ההריון יכול להיות מסוכן כי הם מגבירים את הסיכון של לידה מוקדמת ויכולים לסכן את האישה ההרה.

כאשר מזוהים מוקדם, רוב UTIs ניתנים לטיפול באנטיביוטיקה המותאמת לפי רגישות החיידק בתרבית השתן. מרבית האנטיביוטיקות בטוחות לשימוש במהלך ההריון.

תזונה בהריון

התפריט בהריון, דומה מאוד לתפריט תזונה בריאה הרגילה שלך, רק עם 340 עד 450 קלוריות נוספות ביום. שתי הרבה מים ותאכלי מזון מגוון, כולל: פחמימות מורכבות, חלבון, ירקות ופירות, דגנים וקטניות, שומנים בריאים.

אם את כבר רגילה לתזונה בריאה, תצטרכי רק לבצע שינויים קלים. נוזלים, סיבים ומזונות עשירים בברזל חשובים במיוחד במהלך ההריון.