סכרת הריון

ד"ר לילך כהן, מומחית בגניקולוגיה וילוד, הריון בסיכון, סקירת מערכות, שקיפות עורפית, סקירה מכוונת, אולטראסאונד גניקולוגי

סכרת הריון, כשמה כן היא, סכרת המאובחנת בהיריון. במרבית המקרים האבחנה של סכרת ההריון מבוצעת בעקבות בדיקת הסקר לסכרת הריון, המבוצעת בשבועות 24-28 להריון. זוהי "העמסת סוכר", בה האישה שותה 50 גרם סוכר (מהול במים קרים ואפשר עם לימון-רצוי להביא מהבית חצי לימון ולסחוט לתוך הכוס), ולאחר שעה נלקחת בדיקה לרמת סוכר בדם. במידה והתוצאה נמוכה מ140, הבדיקה תקינה ובסבירות גבוהה, אין סכרת הריון.

במידה והתוצאה גבוהה מעל 200 אובחנה סכרת הריון.

כאשר תוצאת העמסת הסוכר היא בין 140-200 יש צורך להשלים בדיקה אבחנתית לסכרת הריונית- "העמסת סוכר גדולה". לאחר צום של הלילה, נלקחת בדיקת דם לרמת סוכר בצום. מיד לאחר הבדיקה האישה שותה 100 גרם סוכר, ויילקחו ממנה עוד 3 בדיקות דם- כעבור שעה, שעתיים ושלוש שעות. במידה ומופיעים 2 ערכים חריגים, מאובחנת סוכרת הריון. (לעיתים גם ערך אחד חריג מאוד מספיק להתייחסות לחומרה).

לאחר קבלת התוצאות, במידה והם חריגות, הרופאה המטפלת תפנה את האישה ליעוץ תזונה ע"י דיאטנית. מרבית המקרים מטופלים בדיאטה בלבד. מצב זה נקרא GDMA1.

מידת האיזון נקבעת על ידי בדיקות סוכר במכשיר גלוקומטר ביתי. בשלב ראשון מתבצעות 7 מדידות סוכר ביום: 4 מדידות סוכר לפני אוכל ו3 מדידות סוכר אחרי האוכל. את המדידות מתעדים בטבלה המציגה את עקומת הסוכר (ניתן להשתמש בטבלה זו לנוחיותכם)

לפני האוכל השאיפה היא לערכי סוכר נמוכים מ95, שעה וחצי אחרי אוכל, ערכי סוכר נמוכים מ130.

בנוסף ליעוץ תזונה, רופאת הנשים תפנה למרפאת סכרת הריון. שם רופא נשים המתמחה בנושא הסכרת בהיריון יבדוק את עקומות הסוכר, יפנה לבדיקות נוספות במידת הצורך למעקב אחר רמת האיזון ובמידת הצורך ימליץ על טיפול תרופתי לסוכרת הריון..

טיפול לסוכרת הריון הינו אינסולין (הטיפול הותיק ביותר לסכרת הריון), טיפול הניתן בזריקות תת עוריות. הטיפול בטוח בהיריון ויעיל מאוד. הבעיה היחידה שהוא מציג היא אופן המתן בזריקות האינסולין. לאור זאת קמו חלופות נוחות יותר ללקיחה, טיפול פומי (בכדורים). בשנים האחרונות הטיפול בתרופות נגד סכרת בהיריון , הפך ליותר ויותר מקובל.

עיקר הניסיון הינו עם גלוקופאז' (מטפורמין) ועם גלובן (סולפוניל אוראה).

מידת האיזון חשובה בין היתר לגדילה תקינה והבשלה של ריאות התינוק, ולכן ההקפדה כה חשובה. קיימת משמעות לסכרת הריון שאינה מאוזנת לקראת הלידה, בין אם משמעות ליילוד או משמעות לבחירת אופן הלידה במידה והערכת המשקל גדולה.

לעיתים, תתבקשי לבצע העמסת סוכר 100 גרם מסיבה שאינה קשורה בבדיקת הסקר לסוכרת הריון. למשל במצבים של עובר גדול או ריבוי מים.

לאחר הלידה, סכרת היריון חולפת לרוב, אך קיימים מקרים בהם סוכרת הריון נשארת. לכן, 6 שבועות לאחר הלידה מומלץ לבצע העמסת סוכר של 75 גרם. במידה והיא תקינה, יש לחזור על הבדיקה פעם בשנה, על מנת לאתר בזמן סוכרת הריון.


סוכרת הריון